SATEENKAARIPAPIT SINUA VARTEN

IN ENGLISH

Etsitkö samaa sukupuolta olevan puolisosi kanssa luterilaista pappia ja kirkkotilaa vihkimistä tai avioliittonne siunaamista varten? Tämä sivu on juuri teille.

Kaikki alla olevan listan papit haluavat palvella teitä, viettää jumalanpalvelusta, iloita kanssanne ja rukoilla puolestanne. Voit ottaa yhteyttä meihin vihkimisen tai siunaamisen järjestämiseksi.

Teidät voidaan vihkiä avioliittoon luterilaisen papin toimesta, mikäli olette käyneet rippikoulun ja olette Suomen evankelis-luterilaisen kirkon jäseniä. Vihkiminen on mahdollista myös, mikäli toinen teistä on luterilainen ja toinen kuuluu muuhun kristilliseen kirkkoon tai yhteisöön. Jo solmittu avioliitto voidaan siunata ilman kummankaan osapuolen kirkkoon kuulumisen velvoitetta.

Vihkiviä pappeja on ympäri Suomea enemmän kuin tällä listalla on mainittu. Sivuston papit toimivatkin yhteyshenkilöinä parien ja muiden vihkivien pappien välillä. Alla on myös lista kirkoista, kappeleista ja muista kirkollisista tiloista, jotka ovat käytettävissä samaa sukupuolta olevien vihkimiseen. Vihkiminen voi tapahtua myös muussa haluamassanne tilassa – kotonanne, ulkoilmassa, missä tahansa. Jos pohditte jonkun muun kuin listalla olevan kirkkotilan käyttöä, voimme halutessanne tiedustella sen tilannetta puolestanne.

Valitettavasti samaa sukupuolta olevien vihkiminen ei yksiselitteisesti onnistu missä tahansa kirkossa tai kaikkien pappien toimesta. Se on kuitenkin pyhien tekstien, kirkkojärjestyksen ja luterilaisen opin mukaisesti täysin mahdollista ja luvallista. Voitte levollisesti viettää hääjuhlaa, rukoilla ja tulla siunatuksi yhteisömme parissa. Kiitos, että olette osa kirkkoamme.

“Niin pysyvät nämä kolme: usko, toivo, rakkaus. Mutta suurin niistä on rakkaus.” Ensimmäinen kirje korinttilaisille 13:13

Papit ja toimitustilat on listattu sijainnin mukaiseen aakkosjärjestykseen. Nimen perässä papin toimituskielet lyhenteinä. S tarkoittaa suomea, R ruotsia, E englantia, D saksaa, F ranskaa, V eestiä, I italiaa, H unkaria, A espanjaa, W swahilia ja X viittomakieltä.

PAPIT

SIJAINTI NIMI (yhteensä 143) YHTEYSTIEDOT
Espoo ja lähialueet Falck Saija (S,E) 050 3739 840/ saija.falck@gmail.com
Espoo ja Länsi-Uusimaa Hintsala Meri-Anna (S,E) 050 9104 453/ merianna.hintsala@gmail.com
Espoo/ Helsinki/ Pirkanmaa Kavonius Marjaana (S,E) marjaanakavonius@gmail.com
Espoo Kotilainen Tatu (S,E) tatu.kotilainen@gmail.com
Espoo ja lähialueet Linervo Päivi (S,E) linervopaivi@gmail.com
Espoo Pohjolan-Pirhonen Antti (S,E,R,D,I) anttipp@elisanet.fi
Espoo ja lähialueet Raiskio Hanni (S,E) hanni.raiskio@evl.fi
Espoo ja lähialueet Vallivirta Arto (S,E) arto.vallivirta@evl.fi
Etelä-Pohjanmaa Mantere Kari (S,R,E) kari.mantere@gmail.com
Etelä-Pohjanmaa Salo Henna (S,E) halogeeni81@gmail.com
Etelä-Pohjanmaa Siekkinen Jarkko (S,R,E) jarkko.siekkinen@evl.fi
Etelä-Pohjanmaa Siekkinen Maria (S,R,E) 050 5540 622
Etelä-Suomi Talola Ville (S,R,E) ville.talola@gmail.com
Etelä-Suomi Åberg Christer (S,R) 050 0794 894/ fasarsgard@outlook.com​
Hamina Muukkonen Martti (S,E) 040 0905 159/ muukkonenmartti@gmail.com
Hamina/ Kotka Tanska Johanna (S) johanna.tanska@evl.fi
Helsinki Ahonen Jan (S) jan.ahonen@evl.fi
Helsinki Airola Susanna (S,E) susanna.airola@gmail.com
Helsinki Aitolehti Tuuli (S) 050 3480 357/ tuuli.aitolehti@evl.fi
Helsinki/ Uusimaa Airaksinen Karin (S,E,R) karin.airaksinen@helsinki.fi
Helsinki Ansas Satu-Elina (S) satu-elina.ansas@evl.fi
Helsinki/ Uusimaa Enckell Lisa (S,R,E,A) 050 3057 981/ lenckell@gmail.com
Helsinki Hallamaa Jaana (S,E,R,D) 050 3028 421/ jaana.hallamaa@gmail.com
Helsinki Heikkinen Airi (S) airi.heikkinen@gmail.com
Helsinki/ Pori Hietava Erik (S) erik.hietava@hotmail.com
Helsinki Hiilamo Kirsi (S) kirsi.hiilamo@evl.fi
Helsinki/ Uusimaa Hirsto Johanna (S,E) johanna.hirsto@evl.fi
Helsinki Honkkila Hannu (S,D,X) hinski@helsinkinet.fi
Helsinki/Uusimaa Huhtanen Tiina (S,R,E,D) tiina@satunnaisotus.com
Helsinki Huovinen Leena (S,E) leena.huovinen@evl.fi
Helsinki Högnabba-Akin Jessica (R,S,E) jessica.hognabba@evl.fi
Helsinki Ikola Matleena (S,E) matleena.ikola@gmail.com
Helsinki/ Uusimaa Jaakkola Minna (S,R,E) minna.maarit.jaakkola@gmail.com
Helsinki Jalli Tarja (S,E) tarja.jalli@gmail.com
Helsinki/ Uusimaa Jarkkola Raisa (S) raisa.jarkkola@gmail.com
Helsinki Jokipaltio Elina (S,X) elina.jokipaltio@evl.fi
Helsinki/ Uusimaa Kallinen Eija (S) 044 3200 146/ eija.kallinen@nuorikirkko.fi
Helsinki/ Pori Kallioniemi Arto (S,E) arto.j.kallioniemi@helsinki.fi
Helsinki Kariranta Kaisa (S) kaisa.kariranta@evl.fi
Helsinki/ Uusimaa Kartano Kristiina (S,R,E) 050 3632 372/ kristiina.kartano@evl.fi
Helsinki Kauppila Helena (S,E) helena.kauppila@diak.fi
Helsinki Kinnunen Mari (S,E,D) mari.kinnunen@evl.fi
Helsinki Korhonen Suvi (S,E) suvi.m.korho@gmail.com
Helsinki Korkalainen Samuli (S,R,E,F,D,V) 050 3580 382/ samuli.korkalainen@gmail.com
Helsinki Kouri Suvi (S,E) suvi.kouri@gmail.com
Helsinki Kotakorpi Marja (S,E) marja.kotakorpi@evl.fi
Helsinki/Uusimaa Kotisaari Ari (S, E) ari.kotisaari@outlook.com
Helsinki Kumpukallio Minna (S) 050 3450 646/ minna.kumpukallio@evl.fi
Helsinki/ Uusimaa Laurasvaara Tiina (S,E) tiina.laurasvaara@gmail.com
Helsinki/ Vantaa Leverin Laura (S,R,E) lleverin@gmail.com
Helsinki/Uusimaa Liljendahl Tarja (S) tarja.t.liljendahl@gmail.com
Helsinki Malkavaara Mikko (S) mikko.malkavaara@diak.fi
Helsinki Mannert Minna (S) minna.mannert@gmail.com
Helsinki/ Uusimaa Matikainen Taru (S,R,E) 050 3084 338/ tarumatikainen@gmail.com
Helsinki/ Uusimaa Mattsson Mari (S,E,R) mari.mattsson@evl.fi
Helsinki Murtovuori Jussi (S,E) jussi.murtovuori@gmail.com
Helsinki Myllykoski Matti (S,R,E,D,F,I) matti.myllykoski@helsinki.fi
Helsinki/ Mikkeli Mäkeläinen Matti (S,E) matti.makelainen@evl.fi
Helsinki Mäntylä Laura (S,E) 050 5919 874/ laura.mantyla@evl.fi
Helsinki Nissinen Martti (S,R,E,D,A) martti.nissinen@helsinki.fi
Helsinki Oikarinen Anne-Maria (S,R,E) anne-maria.oikarinen@evl.fi
Helsinki Partti Jaana (S) jaana.partti@evl.fi
Helsinki/ Uusimaa Penttinen Anna (S,E) anna.e.penttinen@gmail.com
Helsinki/ Uusimaa Penttinen Pirjo-Liisa (S,R,E,D) pirjoliisapenttinen@gmail.com
Helsinki Petterson Juha (S,E) 050 3640 267/ juha.petterson@evl.fi
Helsinki/ Espoo/ (Turku) Poutanen Matti (S) 040 0415 565/ matti.poutanen55@gmail.com
Helsinki/ muu Suomi Roiha Tanja (S,E,R) 040 7233 039/ tanja.roiha@h-y.fi
Helsinki Ruuskanen Katianna (S,E) katianna.ruuskanen@evl.fi
Helsinki Saartio-Itkonen Marianne (S,E,D,R) marianna.saartio.itkonen@gmail.com
Helsinki Sadinmaa Kai (S,R,E) kaisadinmaa@gmail.com
Helsinki/ Uusimaa/ E-Suomi Sariola Ilkka (S,R,E) ilkka.sariola@gmail.com
Helsinki Sievers Peppi (S) peppi.sievers@fimnet.fi
Helsinki Syrjälä Ilmari (S,R) 050 3544 629/ ilmari.syrjala@evl.fi
Helsinki Toivonen Marita (S,E) marita.toivonen@evl.fi
Helsinki Valve-Tuovinen Tiia (S) tiia.valve-tuovinen@evl.fi
Helsinki Viljanen-Pihkala Maikki (S,E,R,H) anna-maija.viljanen-pihkala@evl.fi
Helsinki/ muu Suomi Väyrynen-Si Leena (S,R,E,D,F) 040 0882 251/ leena.vayrynen-si@h-y.fi
Hämeenlinna/ Pirkanmaa/ Kanta&Päijät-Häme Hukari Ari (S,E) ari.hukari@gmail.com
Hämeenlinna Lehtonen Jaana (S,E) jaana.e.lehtonen@evl.fi
Häme/ Savonlinna (kesällä) Pruuki Heli (S,E) heli.pruuki@gmail.com
Jyväskylä Kokkonen Tuulia (S,I;A,D,E) tuulia.kokkonen@evl.fi
Jyväskylä Ojanen Ossi (S,E) ossi.ojanen@pp.inet.fi
Jyväskylä Rossi Eeva-Kaisa (S,E) eeva-kaisa.rossi@evl.fi
Jämsä ja lähialueet Hakola Raimo (S,E) 040 0912 089/ raimo.hakola@helsinki.fi
Järvenpää Kuusikallio Katri (S,E,R,W) katri.kuusikallio@evl.fi
Kerava Peura Tuula (S) tuulapeura744@gmail.com
Keski-Pohjanmaa/ Helsinki Vapaavuori Hannu (S) hannu.vapaavuori@gmail.com
Kotka Kiukkonen Marjatta (S,R) marjatta.kiukkonen@gmail.com
Kotka Kuusniemi Juha (S,E) juha.kuusniemi@gmail.com
Kuopio/ P-Savo/ Joensuu Mertanen Sanna (S, E) 040 4848 398/ sanna.mertanen@evl.fi
Lahti/ Joensuu Hirvonen Vesa (S,R,E,D,F) 050 3461 084/ vesa.hirvonen@uef.fi
Lahti Koho-Leppänen Kaarina (S,E) kaarinakohol@gmail.com
Lahti ja lähialueet Lehdeskoski Elina (S,E) elina.lehdeskoski@evl.fi
Lahti ja lähialueet Lehdeskoski Hannu (S,E) hannu.lehdeskoski@evl.fi
Lahti Tynkkynen Markku (S) 050 3522 669/ markku.tynkkynen@evl.fi
Lappeenranta Tullinen Antti (S,E) anttitull@gmail.com
Lohja/ Uusimaa Majuri Arja (S) 040 0406 972/ arja.majuri51@hotmail.com
Loviisa Hällström, Karl af (R,S,E,F,D,V) 044 7229 219/ karl.afhallstrom@evl.fi
Mikkeli Karasti Heikki (S) 040 0143 247/ heikki.karasti@evl.fi
Mäntsälä/ Uusimaa Hellström Saija (S) saija.hellstrom@gmail.com
Mäntyharju/ Helsinki Maarala Lauri (S) lauri.maarala@live.fi
Nurmijärvi Saloranta Hannu K. (S,E) 040 7013 593/ hannu.k.saloranta@gmail.com
Oulu Kovacs Arpad (S,E) arpad.kovacs@evl.fi
Oulu Mitrunen Ulla (S) 044 3161 757/ ulla.mitrunen@evl.fi
Oulu ja Keski-Pohjanmaa Seikkula Olli (S,E) olli.seikkula@gmail.com
Oulu/ Pohjois-Suomi Sillanpää-Posio Virpi (S,E,D) vsposio@hotmail.com
Oulu Valppu Juha (S,E) juha.valppu@evl.fi
Pietarsaari Cederberg Trygve (R,E,S) 050 3825 238/ trygve.cederberg4@gmail.com
Pohjanmaa (Etelä) Roos Liinamaria (S,R,E) liinamaria.roos@gmail.com
Porvoo Juntumaa Jarmo (S,R,D) jarmojuntumaa@gmail.com
Porvoo

Lönnqvist Susanna (R,E,S)

susanna.lonnqvist@abo.fi

Raahe ja lähialueet Elonheimo Pekka (S,R,E,D,V) 040 1941 090/ pelonheimo@luukku.com
Riihimäki Vänskä Jukka (S,E) jukka.vanska@evl.fi
Tampere Juntumaa Soili (S) soili.juntumaa@gmail.com
Tampere Kahra Kaisa (S,E,R) kaisa.kahra@evl.fi
Tampere Pitkänen Heidi (S,E,R) heidi.pitkanen@evl.fi
Tampere Vikman Jarkko (S,E) jarkko.vikman@helsinki.fi
Turku ja lähialueet Ahola Elina (S,E,R) elina.ahola@evl.fi
Turku ja lähialueet Ahola Miika (S,E,R) miika.ahola@evl.fi/ miika.ahola@helsinki.fi
Turku ja lähialueet Hallikainen Tiina (S,E) 040 3417 308/ tiina.hallikainen@evl.fi
Turku Nynäs Peter (R,E,S) 040 5873 187/ pnynas@abo.fi
Turku Pusa Mia (S,R,E) mia.pusa@evl.fi
Turku/ Salo Salo Sofia (S,R,E,D) salo@theologie.uni-goettingen.de
Turku/ Suomi Virtanen Olavi (S,R,E) 040 5451 378/ olavixvirtanen@gmail.com
Tuusula Kinnunen Kari Pekka (S,R,E,D) 050 5638 358/ kari.pekka.kinnunen@gmail.com
Tuusula/ Uusimaa Aitlahti Kaisa (S,E,D,R) kaisa.aitlahti@gmail.com
Uusimaa Hänninen Outi (S,E,F) outi.helena.hanninen@gmail.com
Uusimaa/ Kanta-Häme Salmi Sari (S,E) sari.a.salmi@gmail.com
Uusimaa Similä Hanna (S,E) hanna.liedes@gmail.com
Varsinais-Suomi/ Uusimaa Knuutila Kira (S) kira.knuutila@evl.fi
Vantaa ja lähialueet Andersson Kaj (R,S,E) 050 5637 521/ kanders56@gmail.com
Vantaa Elenius Juhani (S,R,E,D,F) 040 7197 912
Vantaa/ Lohja/ Uusimaa Järvinen Pirkko (S,E) pirkko.j.jarvinen@gmail.com
Vantaa/ Uusimaa Kahenvirta Tuomo (S,E,R) tuomo.kahenvirta@evl.fi/ 050 5306 691
Vantaa Kupiainen Maijaleena (S) maijaleena.kupiainen@gmail.com
Vantaa Ruuttunen Minna (S,E) minna.ruuttunen@evl.fi
Vantaa ja lähialueet Toivonen Johanna (S) johanna.k.toivonen@gmail.com
Vihti/ Länsi-Uusimaa Aaltonen Tapio (S,R,E) tapaaltonen11@gmail.com
Ruotsi: Tukholma Hallamaa Olli (S,R,E,D) olli.hallamaa@svenskakyrkan.se
Ruotsi: Linköping Toivonen Anna (R,S) anna.toivonen@svenskakyrkan.se
Ruotsi: Eskilstuna Tikkala Noora (S,R) noora.tikkala@svenskakyrkan.se
Saksa: Rheinland-Pfalz + Luxemburg Julin Leena (S,R,E,D) leena.julin@gmail.com
USA: New York Talvitie Tiina (S,E,F) +1 212 365 0569/ pastor@finnchurch.org

TOIMITUSTILAT

SIJAINTI NIMI YHTEYSTIEDOT
Helsinki Diakonissalaitoksen kirkko 050 5027 613/ kirsti.rinta-panttila@hdl.fi
Helsinki Haagan seurakunnan kirkot (09) 2340 3200
Helsinki

Helsingin tuomiokirkkoseurakunnan kirkot ja kappelit: Tuomiokirkko, Vanhakirkko, Agricolan kirkko, Suomenlinnan kirkko sekä Tuomiokirkon kappeli ja Hyvän toivon kappeli Ruoholahdessa.

(09) 2340 6111/ tilavaraukset.tuomiokirkkosrk@evl.fi
Helsinki

Hyvän Paimenen kirkko ja muut Pakilan seurakunnan tilat

(09) 2340 5500

Helsinki

Johanneksenkirkko ja muut ruotsinkielisen seurakunnan tilat

(09) 2340 6111

Helsinki

Kallion kirkko

(09) 2340 3600

Helsinki Malmin seurakunnan kirkot (09) 2340 4402
Helsinki

Oulunkylän seurakunnan kirkot

(09) 2340 5300
Helsinki Paavalin kirkko (09) 2340 5400
Helsinki

Töölön seurakunnan tilat (kuten Meilahden kirkko, Tuomaan kirkko ja Ruskeasuon seurakuntakeskus)

(09) 2340 6300
Hämeenlinna

Hämeen linnan kappeli

kokouspalvelut@kansallismuseo.fi
Keuruu Rantakartano Pöyhölän kappeli 050 4009 819/ paulus.salo@saunalahti.fi
Kittilä

Pyhän Elian kappeli Jeesiöjärven leirikeskuksessa

hhmatkatky@gmail.com

Kuopio/ Nilsiä Aholansaaren kirkko ja tilat 010 3370 661/ myynti@aholansaari.fi
Lapinlahti Kaijansaaren lomamökkikylän kappeli Alapitkällä kaijansaari@jippii.fi / http://www.kaijansaari.com
Naantali Kultaranta Resortin kappeli myyntipalvelu@kultarantaresort.fi
Pieksämäki

Ristikiven kirkko ja tilat (Partaharjun toimintakeskus)

044 7254 124/ partaharju@partaharju.info
Saariselkä

Tievakappeli Tievatuvan leirikeskuksessa

040 820 7110/ tievatupa@lastenjanuortenkeskus.fi
Savonlinna

Olavinlinnan kappeli (ja muut tilat, kuten Kuninkaansali)

kokouspalvelut@kansallismuseo.fi

Turku Turun linnan kirkko

(02) 2620 961/ kulttuuri.tilat@turku.fi

Vantaa

Pyhän Laurin kirkko ja muut Vanda svenska församling:in tilat

(09) 830 6226

Vantaa Vantaankosken seurakunnan kirkot

(09) 8306 404

Jos tiedät kirkollisia tai muita soveltuvia tiloja, jotka puuttuvat listalta (mutta kuuluisivat mukaan), niin ota yhteyttä ylläpitäjään.

Sivuston ylläpitäjä: Toni Fagerholm (toni@mielihyvin.com, https://mielihyvin.com)
Sivuston varaylläpitäjä: Olavi Virtanen (olavixvirtanen@gmail.com)