SATEENKAARIPAPIT

Tämän sivun tarkoituksena on auttaa samaa sukupuolta olevia pareja löytämään itselleen Suomen evankelis-luterilaisen kirkon papin ja toimitustilan kirkollista vihkimistä tai siunaamista varten.

Vihkimisen edellytys on, että vihittävät ovat käyneet rippikoulun, ainakin toinen vihittävistä on Suomen evankelis-luterilaisen kirkon jäsen ja toinen vihittävistä kuuluu johonkin muuhun kristilliseen uskontokuntaan. Jo solmittu avioliitto voidaan siunata ilman kirkkoon kuulumisen velvoitetta.

Kaikki tällä sivustolla luetellut papit ovat sillä heidän omasta aloitteestaan ja ovat täten ilmaisseet sen, että he ovat valmiita vihkimään ja siunaamaan samaa sukupuolta olevia pareja. Heihin voi ottaa yhteyttä kuvatun toimituksen sopimiseksi. Vihkiviä pappeja on todellisuudessa enemmän kuin tällä sivustolla on mainittu, joten sivuston papit toimivat myös yhteyshenkilöinä parien ja muiden vihkivien pappien välillä.

Papit ja toimitustilat on listattu sijainnin mukaiseen aakkosjärjestykseen. Nimen perässä on papin toimituskielet lyhenteinä. S tarkoittaa suomea, R ruotsia, E englantia, D saksaa, F ranskaa, V eestiä ja X viittomakieltä.

PAPIT

SIJAINTI NIMI YHTEYSTIEDOT
Espoo (elokuu->Saksa) Julin Leena (S,R,E,D) leena.julin@gmail.com
Helsinki Airola Susanna (S,E) susanna.airola@gmail.com
Helsinki Alaja Risto (S) ralaja289@gmail.com
Helsinki Fagerholm Toni (S,E) toni@mielihyvin.com
Helsinki Honkkila Hannu (S,D,X) hinski@helsinkinet.fi
Helsinki Järvinen Eeva (S,R,E) eeva.jarvinen@evl.fi
Helsinki/ Pori Kallioniemi Arto (S,E) arto.j.kallioniemi@helsinki.fi
Helsinki Korkalainen Samuli (S,R,E,F,D,V) 050 358 0382/ samuli.korkalainen@gmail.com
Helsinki Kotilainen Tatu (S,E) tatu.kotilainen@gmail.com
Helsinki Kouri Suvi (S,E) suvi.kouri@gmail.com
Helsinki Murtovuori Jussi (S,E) jussi.murtovuori@gmail.com
Helsinki Partti Jaana (S) jaana.partti@evl.fi
Helsinki Roos Liinamaria (S,R,E) liinamaria.roos@gmail.com
Helsinki Sadinmaa Kai (S,R,E) kaisadinmaa@gmail.com
Helsinki Töölön seurakunnan papit (09) 2340 6300
Kotka Kuusniemi Juha (S,E) juha.kuusniemi@gmail.com
Konnevesi Virtanen Olavi (S,R,E) 040 545 1378/ olavi.virtanen@evl.fi
Lappeenranta Tullinen Antti (S,E) anttitull@gmail.com
Nurmijärvi Muukkonen Martti (S,E) 040 0905 159/ martti.muukkonen@evl.fi
Oulu Kovacs Arpad (S,E) arpad.kovacs@evl.fi
Pori Tiira Hannes (S,R) 050 462 8622/ pikkutiira@elisanet.fi
Raahe ja lähialueet Elonheimo Pekka (S,R,E,D,V) 040 194 1090/ pelonheimo@luukku.com
USA/ New York Talvitie Tiina (S,E,F) +1 212 365 0569/ pastor@finnchurch.org
Vantaa Elenius Juhani (S,R,E,D,F) 040 719 7912

TOIMITUSTILAT

SIJAINTI NIMI YHTEYSTIEDOT
Helsinki Diakonissalaitoksen kirkko 050 66213
Helsinki Haagan seurakunnan kirkot (09) 2340 3200
Helsinki Hyvän Paimenen kirkko ja muut Pakilan seurakunnan tilat (09) 2340 5500
Helsinki Malmin seurakunnan kirkot (09) 2340 4402
Helsinki Oulunkylän seurakunnan kirkot (09) 2340 5300
Helsinki Paavalin kirkko (09) 2340 5400
Helsinki Töölön seurakunnan kirkot (09) 2340 6300
Turku Turun linnan kirkko (02) 2620 961/ kulttuuri.tilat@turku.fi
Vantaa Pyhän Laurin kirkko ja muut Vanda svenska församling:in tilat (09) 830 6226
Vantaa Vantaankosken seurakunnan kirkot (09) 8306 404
Sivuston ylläpitäjä: Toni Fagerholm (toni@mielihyvin.com)