SATEENKAARIPAPIT

Tämän sivun tarkoituksena on auttaa samaa sukupuolta olevia pareja löytämään itselleen Suomen evankelis-luterilaisen kirkon papin ja toimitustilan kirkollista vihkimistä tai siunaamista varten.

Vihkimisen edellytys on, että vihittävät ovat käyneet rippikoulun, ainakin toinen vihittävistä on Suomen evankelis-luterilaisen kirkon jäsen ja toinen vihittävistä kuuluu johonkin muuhun kristilliseen uskontokuntaan. Jo solmittu avioliitto voidaan siunata ilman kirkkoon kuulumisen velvoitetta.

Kaikki tällä sivustolla luetellut papit ovat sillä heidän omasta aloitteestaan ja ovat täten ilmaisseet sen, että he ovat valmiita vihkimään ja siunaamaan samaa sukupuolta olevia pareja. Heihin voi ottaa yhteyttä kuvatun toimituksen sopimiseksi. Vihkiviä pappeja on todellisuudessa enemmän kuin tällä sivustolla on mainittu, joten sivuston papit toimivat myös yhteyshenkilöinä parien ja muiden vihkivien pappien välillä.

Papit ja toimitustilat on listattu sijainnin mukaiseen aakkosjärjestykseen. Nimen perässä on papin toimituskielet lyhenteinä. S tarkoittaa suomea, R ruotsia, E englantia, D saksaa, F ranskaa, V eestiä, I italiaa, W swahilia ja X viittomakieltä.

PAPIT

SIJAINTI NIMI YHTEYSTIEDOT
Espoo Kotilainen Tatu (S,E) tatu.kotilainen@gmail.com
Etelä-Pohjanmaa Salo Henna (S,E) henna.salo@evl.fi
Etelä-Suomi Talola Ville (S,R,E) ville.talola@gmail.com
Etelä-Suomi Åberg Christer (S,R) 050 0794 894/ fasarsgard@outlook.com​
Helsinki Airola Susanna (S,E) susanna.airola@gmail.com
Helsinki Alaja Risto (S) ralaja289@gmail.com
Helsinki Fagerholm Toni (S,E) toni@mielihyvin.com
Helsinki Heikkinen Airi (S) airi.heikkinen@gmail.com
Helsinki Honkkila Hannu (S,D,X) hinski@helsinkinet.fi
Helsinki/ Uusimaa Jaakkola Minna minna.maarit.jaakkola@gmail.com
Helsinki Jokipaltio Elina (S,X) elina.jokipaltio@hdl.fi
Helsinki/ Pori Kallioniemi Arto (S,E) arto.j.kallioniemi@helsinki.fi
Helsinki Korkalainen Samuli (S,R,E,F,D,V) 050 3580 382/ samuli.korkalainen@gmail.com
Helsinki/Uusimaa Kotisaari Ari (S, E) ari.kotisaari@outlook.com
Helsinki Kumpukallio Minna (S) 050 3212 322/ minna.kumpukallio@evl.fi
Helsinki Murtovuori Jussi (S,E) jussi.murtovuori@gmail.com
Helsinki Myllykoski Matti (S,R,E,D,F,I) matti.myllykoski@helsinki.fi
Helsinki Mäntylä Laura (S,E) 050 5919 874/ laura.mantyla@evl.fi
Helsinki Partti Jaana (S) jaana.partti@evl.fi
Helsinki Petterson Juha (S,E) 050 3640 267/ juha.petterson@evl.fi
Helsinki Roos Liinamaria (S,R,E) liinamaria.roos@gmail.com
Helsinki Sadinmaa Kai (S,R,E) kaisadinmaa@gmail.com
Helsinki Töölön seurakunnan papit (09) 2340 6300
Joensuu Sievers Peppi (S) peppi.sievers@fimnet.fi
Jyväskylä Kouri Suvi (S,E) suvi.kouri@gmail.com
Jyväskylä Rossi Eeva-Kaisa (S,E) eeva-kaisa.rossi@evl.fi
Järvenpää Kuusikallio Katri (S,E,R,W) katri.kuusikallio@evl.fi
Kotka Kuusniemi Juha (S,E) juha.kuusniemi@gmail.com
Konnevesi Virtanen Olavi (S,R,E) 040 5451 378/ olavi.virtanen@evl.fi
Kuopio Mertanen Sanna (S, E) hussosanna@gmail.com
Lahti/ Joensuu Hirvonen Vesa (S,R,E,D,F) 050 3461 084/ vesa.hirvonen@uef.fi
Lappeenranta Tullinen Antti (S,E) anttitull@gmail.com
Loviisa Hällström, Karl af (R,S,E,F,D,V) 044 7229 219/ karl.afhallstrom@evl.fi
Mikkeli Karasti Heikki (S) 040 0143 247/ heikki.karasti@evl.fi
Nurmijärvi Muukkonen Martti (S,E) 040 0905 159/ martti.muukkonen@evl.fi
Nurmijärvi Saloranta Hannu K. (S,E) 040 7013 593/ hannu.k.saloranta@gmail.com
Oulu Kovacs Arpad (S,E) arpad.kovacs@evl.fi
Oulu/ Pohjois-Suomi Sillanpää-Posio Virpi (S,E,D) vsposio@hotmail.com
Oulu Valppu Juha (S,E) juha.valppu@evl.fi
Pietarsaari Cederberg Trygve (R,E,S) 050 3825 238/

trygve.cederberg4@gmail.com

Pori Tiira Hannes (S,R) 050 4628 622/ pikkutiira@elisanet.fi
Porvoo Juntumaa Jarmo (S,R,D) jarmojuntumaa@gmail.com
Raahe ja lähialueet Elonheimo Pekka (S,R,E,D,V) 040 1941 090/ pelonheimo@luukku.com
Turku Nynäs Peter (R,E,S) 040 5873 187/ pnynas@abo.fi
Turku Pusa Mia (S,R,E) mia.pusa@evl.fi
Tuusula Kinnunen Kari Pekka (S,R,E,D) 050 5638 358/ kari.pekka.kinnunen@gmail.com
Vantaa Elenius Juhani (S,R,E,D,F) 040 7197 912
Vihti/ Uusimaa Hänninen Outi (S,E,F) outi.hanninen@evl.fi
Saksa: Rheinland-Pfalz + Luxemburg Julin Leena (S,R,E,D) leena.julin@gmail.com
USA/ New York Talvitie Tiina (S,E,F) +1 212 365 0569/ pastor@finnchurch.org

TOIMITUSTILAT

SIJAINTI NIMI YHTEYSTIEDOT
Helsinki Diakonissalaitoksen kirkko 050 66213
Helsinki Haagan seurakunnan kirkot (09) 2340 3200
Helsinki Hyvän Paimenen kirkko ja muut Pakilan seurakunnan tilat (09) 2340 5500
Helsinki Kallion kirkko (09) 2340 3600
Helsinki Malmin seurakunnan kirkot (09) 2340 4402
Helsinki Oulunkylän seurakunnan kirkot (09) 2340 5300
Helsinki Paavalin kirkko (09) 2340 5400
Helsinki Töölön seurakunnan kirkot (09) 2340 6300
Turku Turun linnan kirkko (02) 2620 961/ kulttuuri.tilat@turku.fi
Vantaa Pyhän Laurin kirkko ja muut Vanda svenska församling:in tilat (09) 830 6226
Vantaa Vantaankosken seurakunnan kirkot (09) 8306 404
Sivuston ylläpitäjä: Toni Fagerholm (toni@mielihyvin.com)
Mainokset