SATEENKAARIPAPIT SINUA VARTEN

IN ENGLISH

Etsitkö samaa sukupuolta olevan puolisosi kanssa luterilaista pappia ja kirkkotilaa vihkimistä tai avioliittonne siunaamista varten? Tämä sivu on juuri teille.

Kaikki alla olevan listan papit haluavat palvella teitä, viettää jumalanpalvelusta, iloita kanssanne ja rukoilla puolestanne. Voit ottaa yhteyttä meihin vihkimisen tai siunaamisen järjestämiseksi.

Teidät voidaan vihkiä avioliittoon luterilaisen papin toimesta, mikäli olette käyneet rippikoulun ja olette Suomen evankelis-luterilaisen kirkon jäseniä. Vihkiminen on mahdollista myös, mikäli toinen teistä on luterilainen ja toinen kuuluu muuhun kristilliseen kirkkoon tai yhteisöön. Jo solmittu avioliitto voidaan siunata ilman kummankaan osapuolen kirkkoon kuulumisen velvoitetta.

Vihkiviä pappeja on ympäri Suomea enemmän kuin tällä listalla on mainittu. Sivuston papit toimivatkin yhteyshenkilöinä parien ja muiden vihkivien pappien välillä. Alla on myös lista kirkoista, kappeleista ja muista kirkollisista tiloista, jotka ovat käytettävissä samaa sukupuolta olevien vihkimiseen. Vihkiminen voi tapahtua myös muussa haluamassanne tilassa – kotonanne, ulkoilmassa, missä tahansa. Jos pohditte jonkun muun kuin listalla olevan kirkkotilan käyttöä, voimme halutessanne tiedustella sen tilannetta puolestanne.

Valitettavasti samaa sukupuolta olevien vihkiminen ei yksiselitteisesti onnistu missä tahansa kirkossa tai kaikkien pappien toimesta. Se on kuitenkin pyhien tekstien, kirkkojärjestyksen ja luterilaisen opin mukaisesti täysin mahdollista ja luvallista. Voitte levollisesti viettää hääjuhlaa, rukoilla ja tulla siunatuksi yhteisömme parissa. Kiitos, että olette osa kirkkoamme.

“Niin pysyvät nämä kolme: usko, toivo, rakkaus. Mutta suurin niistä on rakkaus.” Ensimmäinen kirje korinttilaisille 13:13

Papit ja toimitustilat on listattu sijainnin mukaiseen aakkosjärjestykseen. Nimen perässä papin toimituskielet lyhenteinä. S tarkoittaa suomea, R ruotsia, E englantia, D saksaa, F ranskaa, V eestiä, I italiaa, H unkaria, A espanjaa, W swahilia ja X viittomakieltä.

PAPIT

SIJAINTI NIMI (yhteensä 183) YHTEYSTIEDOT
Borgå/ Porvoo-Hanko Wilman Tuija (R,S,E) tuija.wilman@gmail.com
Espoo/ Länsi-Uusimaa Erkko Irene (R,S,E,F,A) 040 5465 194/ irene.erkko@evl.fi
Espoo/Helsinki/Vantaa Ertman Kira (S,R,E) kira.ertman@evl.fi
Espoo ja lähialueet Falck Saija (S,E) 050 3739 840/ saija.falck@gmail.com
Espoo/ Helsinki/ Pirkanmaa Kavonius Marjaana (S,E) marjaanakavonius@gmail.com
Espoo Kotilainen Tatu (S,E) tatu.kotilainen@gmail.com
Espoo ja lähialueet Linervo Päivi (S,E) linervopaivi@gmail.com
Espoo Pohjolan-Pirhonen Antti (S,E,R,D,I) anttipp@elisanet.fi
Espoo ja lähialueet Iida Rotko (S,R,E) iida.rotko@evl.fi
Espoo ja lähialueet Vallivirta Arto (S,E) arto.vallivirta@evl.fi
Espoo Yletyinen Kaisa (S,E,R,D) 050 4341 085/ kaisa.yletyinen@evl.fi
Etelä-Pohjanmaa Mantere Kari (S,R,E) kari.mantere@gmail.com
Etelä-Pohjanmaa Salo Henna (S,E) halogeeni81@gmail.com
Etelä-Pohjanmaa Siekkinen Jarkko (S,R,E) jarkko.siekkinen@evl.fi
Etelä-Pohjanmaa Siekkinen Maria (S,R,E) 050 5540 622
Etelä-Suomi Talola Ville (S,R,E) ville.talola@gmail.com
Etelä-Suomi Åberg Christer (S,R) 050 0794 894/ fasarsgard@outlook.com​
Hamina/ Kotka Tanska Johanna (S) johanna.tanska@evl.fi
Helsinki Ahonen Jan (S) jan.ahonen@evl.fi
Helsinki Airola Susanna (S,E) susanna.airola@gmail.com
Helsinki Aitolehti Tuuli (S) 050 3480 357/ tuuli.aitolehti@evl.fi
Helsinki/ Uusimaa Airaksinen Karin (S,E,R) karin.airaksinen@helsinki.fi
Helsinki Ansas Satu-Elina (S) satu-elina.ansas@evl.fi
Helsinki/ Uusimaa Enckell Lisa (S,R,E,A) 050 3057 981/ lenckell@gmail.com
Helsinki Hallamaa Jaana (S,E,R,D) 050 3028 421/ jaana.hallamaa@gmail.com
Helsinki Heikkinen Airi (S) airi.heikkinen@gmail.com
Helsinki/Uusimaa Heininen Kaisa (S,R,E) kaisa.heininen@evl.fi
Helsinki/ Pori Hietava Erik (S) erik.hietava@hotmail.com
Helsinki Hiilamo Kirsi (S) kirsi.hiilamo@evl.fi
Helsinki/ Uusimaa Hirsto Johanna (S,E) johanna.hirsto@evl.fi
Helsinki Honkkila Hannu (S,D,X) hinski@helsinkinet.fi
Helsinki/Uusimaa Huhtanen Tiina (S,R,E,D) tiina@satunnaisotus.com
Helsinki Huovinen Leena (S,E) leena.huovinen@evl.fi
Helsinki Högnabba Patricia (S,R) patricia.hognabba@evl.fi
Helsinki Ikola Matleena (S,E) matleena.ikola@gmail.com
Helsinki/ Uusimaa Jaakkola Minna (S,R,E) minna.maarit.jaakkola@gmail.com
Helsinki Jalli Tarja (S,E) tarja.jalli@gmail.com
Helsinki/ Uusimaa Jarkkola Raisa (S) raisa.jarkkola@gmail.com
Helsinki/ Uusimaa Kahenvirta Jenni (S) 050 4147 273/ jenni.kahenvirta@evl.fi
Helsinki/ Uusimaa Kallinen Eija (S) 044 3200 146/ eija.kallinen@nuorikirkko.fi
Helsinki/ Pori Kallioniemi Arto (S,E) arto.j.kallioniemi@helsinki.fi
Helsinki/ Uusimaa Kankare Juho (R,S,E) juho.kankare@evl.fi
Helsinki Kariranta Kaisa (S) kaisa.kariranta@evl.fi
Helsinki/ Uusimaa Kartano Kristiina (S,R,E) 050 3632 372/ kristiina.kartano@evl.fi
Helsinki/ Uusimaa Kekkonen Aki (S) arskekkonen@gmail.com
Helsinki Kinnunen Mari (S,E,D) mari.kinnunen@evl.fi
Helsinki Korhonen Suvi (S,E) suvi.m.korho@gmail.com
Helsinki Korkalainen Samuli (S,R,E,F,D,V) 050 3580 382/ samuli.korkalainen@gmail.com
Helsinki Kouri Suvi (S,E) suvi.kouri@gmail.com
Helsinki/Uusimaa Kotisaari Ari (S, E) ari.kotisaari@outlook.com
Helsinki Kumpukallio Minna (S) minna.kumpukallio@evl.fi
Helsinki/ Uusimaa Laurasvaara Tiina (S,E) tiina.laurasvaara@gmail.com
Helsinki/ Vantaa Leverin Laura (S,R,E) lleverin@gmail.com
Helsinki Malkavaara Mikko (S) mikko.malkavaara@diak.fi
Helsinki Mannert Minna (S) minna.mannert@gmail.com
Helsinki/ Uusimaa Matikainen Taru (S,R,E) 050 3084 338/ tarumatikainen@gmail.com
Helsinki/ Uusimaa Mattsson Mari (S,E,R) mari.mattsson@evl.fi
Helsinki Murtovuori Jussi (S,E) jussi.murtovuori@gmail.com
Helsinki Myllykoski Matti (S,R,E,D,F,I) matti.myllykoski@helsinki.fi
Helsinki/ Mikkeli Mäkeläinen Matti (S,E) matti.makelainen@evl.fi
Helsinki Mäkilampi Annaelina (S,E) annaelina.tahtinen@gmail.com
Helsinki Mäntylä Laura (S,E) 050 5919 874/ laura.mantyla@evl.fi
Helsinki Nissinen Martti (S,R,E,D,A) martti.nissinen@helsinki.fi
Helsinki Norja Leo (S) leo.norja@iki.fi
Helsinki Oikarinen Anne-Maria (S,R,E) anne-maria.oikarinen@evl.fi
Helsinki Oikarinen Risto (S) risto.oikarinen@gmail.com
Helsinki Partti Jaana (S) jaana.partti@evl.fi
Helsinki/ Uusimaa Peiponen Matti (S) matti.peiponen@evl.fi
Helsinki/ Uusimaa Penttinen Anna (S,E) anna.e.penttinen@gmail.com
Helsinki/ Uusimaa Penttinen Pirjo-Liisa (S,R,E,D) pirjoliisapenttinen@gmail.com
Helsinki Petterson Juha (S,E) 050 3640 267/ juha.petterson@evl.fi
Helsinki/ Nurmijärvi Poikkimäki Anna-Kaisa (S,E,R) anna-kaisa.poikkimaki@evl.fi
Helsinki/ Espoo/ (Turku) Poutanen Matti (S) 040 0415 565/ matti.poutanen55@gmail.com
Helsinki/ Espoo/ Vantaa/ Satakunta Pöyri Aija (S,E,R) 050 4380 162/ aija.poyri@gmail.com
Helsinki/ muu Suomi Roiha Tanja (S,E,R) 040 7233 039/ tanja.roiha@h-y.fi
Helsinki Ruuskanen Katianna (S,E) katianna.ruuskanen@evl.fi
Helsinki Saartio-Itkonen Marianne (S,E,D,R) marianna.saartio.itkonen@gmail.com
Helsinki/ Uusimaa/ E-Suomi Sariola Ilkka (S,R,E) ilkka.sariola@gmail.com
Helsinki Sievers Peppi (S) peppi.sievers@fimnet.fi
Helsinki Toivonen Marita (S,E) marita.toivonen@evl.fi
Helsinki/ Vantaa/ Hämeenlinna Sofia Tuomenvirta (S,E) sofia.tuomenvirta@evl.fi
Helsinki Valve-Tuovinen Tiia (S) tiia.valve-tuovinen@evl.fi
Helsinki Vento Kati (S, E) 050 3443 252/ kati.vento@evl.fi
Helsinki Viljanen-Pihkala Maikki (S,E,R,H) anna-maija.viljanen-pihkala@evl.fi
Helsinki/ muu Suomi Väyrynen-Si Leena (S,R,E,D,F) 040 0882 251/ leena.vayrynen-si@h-y.fi
Hämeenlinna ja lähialueet Halkoluoto Ville (S,E) ville.halkoluoto@evl.fi
Häme/ Savonlinna (kesällä) Pruuki Heli (S,E) heli.pruuki@gmail.com
Inari Raiskio Hanni (S,E) hanni.raiskio@gmail.com
Joensuu/ Helsinki Hirvonen Vesa (S,R,E,D,F) 050 3461 084/ vesa.hirvonen@uef.fi
Joensuu ja lähialueet Valjus Tomi (S,R,E) tomval31@hotmail.com
Jyväskylä Kokkonen Tuulia (S,I;A,D,E) tuulia.kokkonen@evl.fi
Jyväskylä Ojanen Ossi (S,E) ossikoo.oja@gmail.com
Jyväskylä ja lähialueet Partanen Panu (S,E), Jyväskylä ja lähialueet 040 5546 981/ panu.partanen@evl.fi
Jyväskylä Rossi Eeva-Kaisa (S,E) eeva-kaisa.rossi@evl.fi
Jämsä ja lähialueet Hakola Raimo (S,E) 040 0912 089/ raimo.hakola@helsinki.fi
Järvenpää Kuusikallio Katri (S,E,R,W) katri.kuusikallio@evl.fi
Kerava Peura Tuula (S) tuulapeura744@gmail.com
Keski-Pohjanmaa/ Helsinki Vapaavuori Hannu (S) hannu.vapaavuori@gmail.com
Kotka Kiukkonen Marjatta (S,R) marjatta.kiukkonen@gmail.com
Kotka Kuusniemi Juha (S,E) juha.kuusniemi@gmail.com
Kuopio ja lähialueet Knuuttila Elina (S,E) 040 4848 434/ elina.knuuttila@evl.fi
Kuopio ja lähialueet Mertanen Sanna (S, E) 040 4848 398/ sanna.mertanen@evl.fi
Kuopio ja lähialueet Riekkinen Seija (S) 0504017045/ seija.riekkinen@evl.fi
Kymenlaakso Kirjavala Verna (S,E) verna.kirjavala@gmail.com
Kymenlaakso Muukkonen Martti (S,E) 040 0905 159/ muukkonenmartti@gmail.com
Lahti/ Päijät-Häme Hokka Leena (S,R,E) 050 3987 627/ leena.hokka@evl.fi
Lahti Itäleino Elina (S) elina.italeino@gmail.com
Lahti Koho-Leppänen Kaarina (S,E) kaarinakohol@gmail.com
Lahti ja lähialueet Lehdeskoski Elina (S,E) elina.lehdeskoski@evl.fi
Lahti ja lähialueet Lehdeskoski Hannu (S,E) hannu.lehdeskoski@evl.fi
Lahti/ Päijät-Häme Rikkanen Hanna (S,R,E) 044 7191 434/ hanna.rikkanen@evl.fi
Lahti Tynkkynen Markku (S) 050 3522 669/ markku.tynkkynen@evl.fi
Lappeenranta Tullinen Antti (S,E) anttitull@gmail.com
Lohja/ Uusimaa Majuri Arja (S) 040 0406 972/ arja.majuri51@hotmail.com
Loviisa Hällström, Karl af (R,S,E,F,D,V) 044 7229 219/ karl.afhallstrom@evl.fi
Loviisa Karulinna Karoliina (S,E) karoliina.karulinna@evl.fi
Mikkeli Karasti Heikki (S) 040 0143 247/ heikki.karasti@evl.fi
Mäntsälä/ Uusimaa Hellström Saija (S) saija.hellstrom@gmail.com
Mäntyharju/ Helsinki Maarala Lauri (S) lauri.maarala@live.fi
Nurmijärvi Saloranta Hannu K. (S,E) 040 7013 593/ hannu.k.saloranta@gmail.com
Nurmijärvi/ Keski-Uusimaa Vartiala Ida (S,E) ida.vartiala@gmail.com
Oulu Kovacs Arpad (S,E) arpad.kovacs@evl.fi
Oulu Mitrunen Ulla (S) 044 3161 757/ ulla.mitrunen@evl.fi
Oulu ja Keski-Pohjanmaa Seikkula Olli (S,E) olli.seikkula@gmail.com
Oulu/ Pohjois-Suomi Sillanpää-Posio Virpi (S,E,D) vsposio@hotmail.com
Oulu Valppu Juha (S,E) juha.valppu@evl.fi
Pietarsaari Cederberg Trygve (R,E,S) 050 3825 238/ trygve.cederberg4@gmail.com
Pirkanmaa/ Satakunta/ Länsi-Uusimaa/ PK Mäkelä-Tulander Kaisa (S,E,R,D) 050 3149 008/ kaisa.makela-tulander@evl.fi
Pohjanmaa (Etelä) Roos Liinamaria (S,R,E) liinamaria.roos@gmail.com
Pori Kruus Tuija (S,E,F) 040 0309 832/ tuija.kruus@evl.fi
Porvoo Juntumaa Jarmo (S,R,D) jarmojuntumaa@gmail.com
Päijät-Häme Jyrkkä Kaija (S) kaija.jyrkka@hotmail.com
Raahe ja lähialueet Elonheimo Pekka (S,R,E,D,V) 040 1941 090/ pelonheimo@luukku.com
Riihimäki Vänskä Jukka (S,E) jukka.vanska@evl.fi
Rovaniemi Sirviö Susanna (S,R,E) susanna.sirvio@evl.fi
Salo Knuutila Anna (S) annaelinalahti@gmail.com
Satakunta Hautala Anna-Kaisa (S,E) annakaisa.hautala@gmail.com
Tampere Ala-Kokko Meri (S), Tampere meri.ala-kokko@evl.fi
Tampere Juntumaa Soili (S) soili.juntumaa@gmail.com
Tampere Kahra Kaisa (S,E,R) kaisa.kahra@gmail.com
Tampere Lehtonen Leea (S) leea.lehtonen@evl.fi
Tampere ja lähialueet Luukkonen Iiris (S) 040 7015 814/ iiris.luukkonen@orivesi.fi
Tampere ja lähialueet Niska Laura (S,E,R) 040 3098 072/ laura.niska@evl.fi
Tampere Pitkänen Heidi (S,E,R) heidi.pitkanen@evl.fi
Tampere Ruusukallio Liisa (S,E) liisa.ruusukallio@evl.fi
Tampere Vikman Jarkko (S,E) jarkko.vikman@helsinki.fi
Turku ja lähialueet Ahola Elina (S,E,R) elina.m.ahola@gmail.com
Turku ja lähialueet Ahola Miika (S,E,R) miika.ahola@evl.fi/ miika.ahola@helsinki.fi
Turku ja lähialueet Hallikainen Tiina (S,E) 040 3417 308/ tiina.hallikainen@evl.fi
Turku ja lähialueet Matikainen Iina (S) iina.matikainen@icloud.com
Turku Nynäs Peter (R,E,S) 040 5873 187/ pnynas@abo.fi
Turku Pusa Mia (S,R,E) mia.pusa@evl.fi
Turku/ Salo Salo Sofia (S,R,E,D) salo@theologie.uni-goettingen.de
Turku ja lähialueet Tukia-Takala Outi (S,R) outitukiatakala@gmail.com
Turku ja lähialueet Vainionpää Reija (S,E) 040 3417 174, reija.vainionpaa@evl.fi
Tuusula/Uusimaa Kinnunen Kari Pekka (S,R,E,D) 050 5638 358/ kari.pekka.kinnunen@gmail.com
Tuusula/ Uusimaa Aitlahti Kaisa (S,E,D,R) kaisa.aitlahti@gmail.com
Uusimaa Airas Katariina (S,E,D,R) 040 3517 652/ katariina.airas@gmail.com
Uusimaa Hänninen Outi (S,E,F) outi.helena.hanninen@gmail.com
Uusimaa Jokipaltio Elina (S,X) ext-elina.jokipaltio@eteva.fi
Uusimaa Kauppila Helena (S,E) helena.kauppila@diak.fi
Uusimaa Koskela Miika (S,E) 044 9704 338, miika@koske.la
Uusimaa Pellikka Laura (S,E) laura.pellikka@gmail.com
Uusimaa Pesonen Anni (S,R,E,D) anni.m.pesonen@gmail.com
Uusimaa/ Kanta-Häme Salmi Sari (S,E) sari.a.salmi@gmail.com
Uusimaa Similä Hanna (S,E) hanna.liedes@gmail.com
Uusimaa Vilkkilä Jaani (S,E,R) jaani.vilkkila@kapsi.fi
Vaasa Jern Hanna (R) 044 4808 327/ hanna.jern@evl.fi
Vaasa Lundström Anders (R) 044 4808 323/ anders.lundstrom@evl.fi
Varsinais-Suomi/ Uusimaa Knuutila Kira (S) kira.knuutila@evl.fi
Vantaa ja lähialueet Andersson Kaj (R,S,E) 050 5637 521/ kanders56@gmail.com
Vantaa Elenius Juhani (S,R,E,D,F) 040 7197 912
Vantaa/ Lohja/ Uusimaa Järvinen Pirkko (S,E) pirkko.j.jarvinen@gmail.com
Vantaa/ Uusimaa Kahenvirta Tuomo (S,E,R) 050 303 7771/ tuomo.t.kahenvirta@evl.fi
Vantaa Ruuttunen Minna (S,E) minna.ruuttunen@evl.fi
Vantaa ja lähialueet Toivonen Johanna (S) johanna.k.toivonen@gmail.com
Vihti/ Länsi-Uusimaa Aaltonen Tapio (S,R,E) tapaaltonen11@gmail.com
Ylöjärvi Päivänsalo Heli (ja muut papit) 044 7868 010/ heli.paivansalo@evl.fi
Ruotsi: Tukholma Hallamaa Olli (S,R,E,D) olli.hallamaa@svenskakyrkan.se
Ruotsi: Linköping Toivonen Anna (R,S) anna.toivonen@svenskakyrkan.se
Ruotsi: Eskilstuna Tikkala Noora (S,R) noora.tikkala@svenskakyrkan.se
Saksa: Rheinland-Pfalz + Luxemburg Julin Leena (S,R,E,D) leena.julin@gmail.com
USA: New York Talvitie Tiina (S,E,F) +1 212 365 0569/ pastor@finnchurch.org

TOIMITUSTILAT

SIJAINTI NIMI YHTEYSTIEDOT
Esbo Esbo domkyrka och Olars kyrka 09 8050 2601/ varauspalvelut.espoo@evl.fi
Espoo Tapiolan kirkko ja Otaniemen kappeli 09 8050 2600/ varauspalvelut.espoo@evl.fi
Hanko Retreatgården Snoans kapell/ Retriittitalo Snoanin kappeli 040 6307 771/ kontakt@snoan.fi
Helsinki Diakonissalaitoksen kirkko 050 3749 434/ seija.laine@hdl.fi
Helsinki Haagan seurakunnan kirkot (09) 2340 3200
Helsinki Helsingin tuomiokirkkoseurakunnan kirkot ja kappelit: Tuomiokirkko, Vanhakirkko, Agricolan kirkko, Suomenlinnan kirkko sekä Tuomiokirkon kappeli ja Hyvän toivon kappeli Ruoholahdessa. (09) 2340 6111/ tilavaraukset.tuomiokirkkosrk@evl.fi
Helsinki Hyvän Paimenen kirkko ja muut Pakilan seurakunnan tilat (09) 2340 5500
Helsinki Johanneksenkirkko ja muut ruotsinkielisen seurakunnan tilat (09) 2340 6111
Helsinki Kallion ja Alppilan kirkot (09) 2340 3600
Helsinki Kannelmäen kirkko (09) 2340 3800/ kannelmaki.srk@evl.fi
Helsinki Karunan kirkko Seurasaaren ulkomuseossa kokouspalvelut@kansallismuseo.fi
Helsinki Käpylän musiikkiopiston Koskealan kappeli kanslia@kmo.fi
Helsinki Lauttasaaren kirkko (09) 2340 4324
Helsinki Malmin seurakunnan kirkot (kuten Viikin kirkko) (09) 2340 4402
Helsinki Matteuksenkirkko ja Puotilan kappeli (09) 2340 7300
Helsinki Munkkiniemen ja Munkkivuoren kirkko (09) 2340 5100
Helsinki Oulunkylän seurakunnan kirkot kuten Käpylän ja Maunulan kirkko (09) 2340 5300
Helsinki Paavalin kirkko (09) 2340 5400
Helsinki Töölön seurakunnan tilat (kuten Meilahden kirkko, Tuomaan kirkko, Temppelinaukion kirkko ja Ruskeasuon seurakuntakeskus) (09) 2340 6300
Helsinki Vartiokylän kirkko (09) 2340 6400
Hämeenlinna Hämeen linnan kappeli kokouspalvelut@kansallismuseo.fi
Hämeenlinna Hämeenlinna-Vanajan seurakunnan tilat (kuten Hämeenlinnan ja Vanajan kirkko) 040 8049 333
Kaarina Kaarinan kirkko, Kuusiston kirkko ja muut tilat 040 341 7011/ turku.varauspalvelu@evl.fi
Keuruu Rantakartano Pöyhölän kappeli 050 4009 819/ paulus.salo@saunalahti.fi
Kittilä Pyhän Elian kappeli Jeesiöjärven leirikeskuksessa hhmatkatky@gmail.com
Kuopio/ Nilsiä Aholansaaren kirkko ja tilat 010 3370 661/ myynti@aholansaari.fi
Kuopio Pyhän Johanneksen kirkko 040 4848 379
Lapinlahti Kaijansaaren lomamökkikylän kappeli Alapitkällä kaijansaari@jippii.fi / http://www.kaijansaari.com
Leppävirta Leppävirran seurakunnan tilat 040 1763 555/ leppavirran.seurakunta@evl.fi
Loppi Lopen seurakunnan tilat 050 4264 100
Naantali Kultaranta Resortin kappeli myyntipalvelu@kultarantaresort.fi
Nurmijärvi Nurmijärven seurakunnan tilat 09 8789 9670
Pieksämäki Ristikiven kirkko ja tilat (Partaharjun toimintakeskus) 044 7254 124/ partaharju@partaharju.info
Pirkanmaa Mänttä-Vilppulan seurakunnan tilat 040 8049 580/ mantta-vilppula.seurakunta@evl.fi
Rautalammi Törmälän loma- ja kurssikeskuksen kirkkotila 040 5582 439/ info@tormala.fi
Saariselkä Tievakappeli Tievatuvan leirikeskuksessa 040 820 7110/ tievatupa@lastenjanuortenkeskus.fi
Savonlinna Olavinlinnan kappeli (ja muut tilat, kuten Kuninkaansali) kokouspalvelut@kansallismuseo.fi
Tampere Tampereen tuomiokirkkoseurakunnan tilat (Finlaysonin, Aleksanterin ja Kalevan kirkko sekä Tampereen Vanha kirkko ja Tuomiokirkko) tea.u.stenberg@evl.fi
Turku ja Kaarina Turun tuomiokirkko, Maarian kirkko, Martinkirkko, Kakskerran kirkko, Kaarinan kirkko, Kuusiston kirkko, Hirvensalon seurakuntakeskus sekä Maarian seurakunnan, Martinseurakunnan, Kaarinan seurakunnan ja Turun tuomiokirkkoseurakunnan seurakuntatilat 040 341 7011/ turku.varauspalvelu@evl.fi
Turku Pyhän Annan kappeli, Aboa Vetus & Ars Nova -museo 020 7181 635/ info@aboavetusarsnova.fi
Turku Turun linnan kirkko 02 2620 961/ kulttuuri.tilat@turku.fi
Vantaa Pyhän Laurin kirkko ja muut Vanda svenska församling:in tilat (09) 830 6226
Varkaus Harjurannan luontokirkko 046 8457 213/ harjurannan.kylayhdistys@gmail.com
Vantaa Vantaankosken seurakunnan kirkot (09) 8306 404
Ylläs Pyhän Johanneksen erämaakappeli weddings.snowvillage@laplandsafaris.fi

Jos tiedät kirkollisia tai muita soveltuvia tiloja, jotka puuttuvat listalta (mutta kuuluisivat mukaan), niin ota yhteyttä ylläpitäjään.

Sivuston ylläpitäjä: Toni Fagerholm (toni@mielihyvin.com, https://mielihyvin.com)
Sivuston varaylläpitäjä: Heidi Zitting (heidi.zitting@gmail.com)